Historie

histor1

JO Kněžmost

byl založen v roce 1977 pod někdejším JZD Kněžmost. Tehdy měl Jezdecký oddíl ještě sídlo na Solci u Kněžmosta. Založení jezdeckého oddílu bylo prosazeno zásluhou panem Holubičkou ve spolupráci s  Václavem Kubínem, který posléze jezdecký oddíl po mnoho let vedl a rozvíjel.

Pan Kubín se intenzivně věnoval chovu koní a výchově a výcviku jezdecké mládeže. Za 20 let své činnosti se mu podařilo zušlechtit téměř chladnokrevný solecký chov a dal tak vzniknout kvalitním parkurovým koním. Zároveň dokázal předat poctivé základy jezdeckého umění mnohým dobrým jezdcům. Z původního chovu u nás ve stáji působí potomci klisny Baletky. Koně byli panu Kubínovi souzeni po celý život. Zemřel v roce 1997 na mozkovou příhodu mezi koňmi ve stáji.

Po revoluci a následné restituci objektu se jezdecký oddíl v roce 1999 přesunul na Žantov do Loučného mlýna. Zde JO Kněžmost dodnes působí pod vedením Marka Černého, jež je jedním z odchovanců Václava Kubína. Aktuálně se oddíl snaží pokračovat v odchovu sportovních koní a účastnit se parkurového sportu. I nadále se klade důraz na výchovu dětí a mládeže, zejména na výcvik dětí na pony a na parkurový pony sport. Koncem zimy 2013 byl zahájen projekt na modernizaci prostor oddílu, který trvá až doposud.

histor2

histor3